Infozákon v ohrození

Autor: Jozef Mečiar | 13.2.2013 o 21:12 | Karma článku: 15.86 | Prečítané  1407-krát

Úrady žiadajú zmenu infozákona, lebo ich vraj niektorí občania šikanujú. S takýmto zdôvodnením nie je možné súhlasiť a je prejavom nepochopenia vzťahu úrad-občan. A natíska sa aj poznámka, že úrady nie sú ani zďaleka tak šikanované občanmi, ako sú šikanovaní občania úradmi.  

Infozákon je nástroj v rukách občana, ktorý môže použiť, keď nevie nájsť informáciu. Bolo by normálne, keby infozákon nemusel existovať. A to, že existovať na Slovensku musí a dlho ešte potrebný bude, je chyba úradov. Táto kritika sa vzťahuje aj na úrad, na ktorom pôsobí autor týchto riadkov a to aj napriek tomu, že ide o najotvorenejší úrad na Slovensku. Normálne je, že všetky informácie sú jednoducho dostupné a nikto si ich pýtať nemusí. Normálne je, že sú úrady v informovaní aktívne, čiže dávajú von všetky informácie, ktoré majú a to ihneď. V takej spoločnosti infozákon potrebný nie je.

Úrady, vrátane obecných a mestských prostredníctvom ZMOS-u, pri útoku na infozákon argumentujú tým, že infozákon je zneužívaný na to, aby im niekto ubližoval a oberal ich o drahocenný čas. Áno, stáva sa, že niekto si cez infozákon robí prieskum trhu aby  prispôsobil svoj biznis a našil ho na potreby verejnej správy. Stáva sa, že si študenti cez infozákon nechajú vypracovať časť diplomovky a stáva sa aj to, že niekto podá 10 infožiadostí naraz alebo požiada o informáciu, ktorá je na titulnej stránke oficiálneho webu úradu. Ale, koľko zbytočnej a nepríjemnej roboty musí urobiť úradník kvôli občanovi a koľko zbytočnej roboty (a času a peňazí) musí investovať občan, lebo to pod hrozbou trestu žiada úrad?

Ak má parlamentom a snáď aj spoločnosťou prebehnúť diskusia o infozákone, tak debata nesmie byť orientovaná na to, ako zákon oklieštiť, aby niekto neubližoval úradníkom, ale naopak o tom, ako sa občanom ešte viac otvoriť, aby infozákon používať nemuseli.

P.S.: mestský úrad, na ktorom pôsobí autor, dostal za 10 rokov 248 infožiadostí, čiže priemerne dve žiadosti za mesiac. Tak aké šikanovanie, prepánajána?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister obrany Gajdoš: Je neakceptovateľné, ako s nami Švédi rokujú (rozhovor)

Švédsky Saab nám núka stíhačky Gripen, ktoré sú už staré, upozorňuje minister obrany.

EKONOMIKA

Vedkyňu v zahraničí platili dobre, vrátila sa však domov

Na Novom Zélande môže vysokoškolský profesor zarábať až osemtisíc eur.

KOMENTÁRE

Nechajme učiteľské platy tak

Nespokojní učitelia by mali uzatvoriť s ministrom Petrom Plavčan obchod, na ktorom zarobia aj deti a rodičia.


Už ste čítali?