150 nezávislých v parlamente?

Autor: Jozef Mečiar | 31.8.2011 o 10:55 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1418x

Vznikla iniciatíva, ktorá chce zmeniť volebný zákon. Cieľom je posilnenie vplyvu regiónov, boj proti skepse a posilnenie vplyvu nezávislých kandidátov. V niečom je iniciatíva úplne mimo, v niečom je príjemným osviežením uhorkovej sezóny a v niečom je racionálna.

Najprv zlý argument, ktorý zaznel na tlačovej besedy iniciatívy. Nízka účasť vo voľbách je vraj prejavom skepsy a tento stav sa dá zmeniť tak, že do volieb budú pripustení nezávislí kandidáti.

Fakty: pri parlamentných voľbách je účasť voličov 60-70% a pritom nezávislí kandidovať nemôžu. Naopak, v komunálnych voľbách je účasť oveľa nižšia (30-40%) a nezávislí kandidovať môžu a aj to vo veselo robia. Čiže účasť vo voľbách nesúvisí s možnosťou vstupu nezávislých do volieb.

Natíska sa aj otázka, či účasť v parlamentných voľbách 60-70% je skutočne nízka a ak áno, čím to je... Mimochodom, kde vo svete je vyššia, mimo krajín, kde je povinná?

 Aj trochu irónie, s odpustením. Ak by do NR SR mohlo kandidovať 150 nezávislých kandidátov na jednej kandidátke, mohlo by sa stať, teoreticky, že obsadia všetkých 150 parlamentných lavíc. Fajn. Len kto by bol predseda vlády, minister toho či onoho? Aby mohli vysloviť podporu vláde, muselo by medzi nimi dôjsť k dohode. A to je možné len tak, že 150 nezávislých kandidátov by začalo vytvárať skupinky nezávislých... Až keď by sa dohodlo kritické množstvo nezávislých, vznikla by vláda. Jej podpora by visela na šnúrkach 76 nezávislých gatí. Bolo by veru veselo. Buď by sa to celé rýchlo rozsypalo alebo by na pôde parlamentu vznikali zoskupenia podobné politickým stranám. Možno by sme v skrátenom konaní videli celý proces vzniku systému politických strán.

 Racionálne v návrhu je, že chcú posilniť vplyv regiónov v parlamente. Toto stojí za podporu. Možno viac volebných obvodov. Možno vytvorenie druhej, regionálnej komory parlamentu, v ktorej by sedeli poslanci za regióny. Hoci aj nezávislí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?