SaS nemá s kým vládnuť

Autor: Jozef Mečiar | 15.11.2011 o 8:02 | (upravené 15.11.2011 o 8:08) Karma článku: 14,23 | Prečítané:  5327x

Ľ. Galko sa rozhorčuje a čuduje nad tým, že podľa I. Mikloša strana SaS, ak chce vládnuť s bývalými partnermi, bude musieť zásadne zmeniť postoj v otázke eurozóny a našich záväzkov. Čomu sa čuduje? Ak sa koalícia rozpadla na dve časti na konkrétnej téme, tak jej obnovenie po voľbách je možné jedine vtedy, ak dôjde k dohode práve v tejto téme. Jednoduché a jasné.

Ľ. Galko by si mal klásť otázku, s kým chce SaS vládnuť po voľbách. Na téme eurovalu totiž na Slovensku padla vláda. V tejto otázke má SaS v parlamente veľmi málo spojencov (SNS, I. Matovič, zvyšok OKS) a je možné, že v budúcom parlamente nebude mať spojenca žiadneho. SaS by mala riešiť otázku, ako sa vyrovná s možnosťou, že po marci klesne jej koaličný potenciál z takmer 0 na presne 0.

Namiesto toho však minister obrany kontruje a kladie podmienky. Svoj blog nazval: „Ak SDKÚ nezmení názor, nemôže ísť do vlády." Nehovorí však o eurovale, spomína iné témy.

V čom je rozdiel v postojoch SDKÚ-DS a SaS? I. Mikloš podmieňuje spoločné vládnutie s SaS zmenou postoja v téme, na ktorej padla vláda. V téme, ktorú SDKÚ-DS brala tak vážne, že spojila hlasovanie o nej s vyslovením dôvery vláde. V téme, ktorú SaS brala tak vážne, že povalila vlastnú vládu. Vážna téma.

Na strane druhej Ľ. Galko podmieňuje spoločné budúce vládnutie témami, pri ktorých svoj „zásadný" postoj mohli už dávno predviesť. Keď bola reč o daňovom úrade, mohla SaS položiť na stôl spoločné vládnutie. Vtedy mohli povedať buď-alebo. Nie, neurobili to. Je ľahšie robiť ramená v blogu. Vtedy zrejme prieskumy velili ostať.

SaS vládnuť chce. Dokázali to jasne aj vtedy, keď ich Iveta Radičová vyzvala, aby opustili vládu, o ktorej tvrdia, že škodí Slovensku. Nie, ani vtedy to neurobili. Chlapský postoj...

SaS skutočne vládnuť chce. Akurát sa prerátali. Zrejme v prieskumoch nemali zisťovať len vplyv populizmu na vlastné preferencie, ale aj na svoj koaličný potenciál.

Ľ. Galko napísal ešte jednu nepeknú vetu, ktorou sa snaží zbaviť pocitu viny. Píše: „Po tom ako SDKÚ "zostrelila" Ivetu Radičovú...". Takže ešte raz. Samotná Iveta Radičová opakovane označila SaS za tých, ktorí povalili vládu. Samotná Iveta Radičová vyzvala ministrov za SAS, čiže aj Ľ. Galka, aby opustili vládu: „Vyzývam predsedu parlamentu, aby bol chlap a aj jeho ministri, aby vedeli čo je ich zodpovednosť a odstúpili."

Minister obrany sa na záver svojho blogu pýta, na základe čoho sa do pozície lídra slušnej pravice stavia SDKÚ-DS. Odpoviem. V tejto pozícii je SDKÚ-DS na základe konkrétnych výsledkov. Na základe uskutočnených zásadných reforiem najmä počas druhej Dzurindovej vlády. Na základe toho, ako podpredsedníčka SDKÚ-DS, ministerka spravodlivosti, bojuje za slušnú justíciu a jej deharabinizáciu. A aj na základe toho, že na otázku Š. Hríba v relácii Lampa, či si vybrala na boj proti korupcii dobrú stranu, odpovedá Iveta Radičová stručne a jasne. „určite áno."

Na záver ešte jeden príklad toho, že SDKÚ-DS to vie. V roku 2010 urobila Transparency International Slovensko monitoring samospráv. Z výsledkov je, pri pohľade na parlamentné strany jasné, že najotvorenejšie mestá a obce na Slovensku sú tie, kde je primátor alebo starosta z SDKÚ-DS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?