Matovičov obyčajný nacionalizmus

Autor: Jozef Mečiar | 3.1.2012 o 9:32 | Karma článku: 14,55 | Prečítané:  3714x

V predčasných voľbách vidím nádej. Nádej, že parlament opustí Ján Slota a jeho družina, vrátane (v tejto chvíli) odvrhnutej Anny Belousovovej. Mám však aj obavu. Obavu z toho, že nacionalizmus nevymizne. Vulgárny nacionalizmus J. Slotu nahrádza obyčajný nacionalizmus Igora Matoviča.  

I. Matovič sumarizuje témy do predvolebnej kampane a vyťahuje aj maďarskú kartu. Pred pár dňami sa pochválil ako zachránil Slovensko. Nie pred hordami na malých koníkoch, ako by to zrejme interpretoval J. Slota, ale pred tým, aby sme boli vydaní (všetci, aj Hriňová a celkom určite aj Nedožery-Brezany) napospas Orbánovi: „A toto považujem za náš najväčší úspech, že vo februári sme sa dokázali postaviť proti vôli celej koalície a vlastne zabránili sme Bugárovi (Most-Híd) spolu s koalíciou, aby v podstate Slovensko vydal napospas Orbánovi". Vydýchlo si veru celé Slovensko. Nebyť, pre I. Matoviča, víťazného februára, kde by sme dnes boli...

Vládu, ktorej súčasťou boli naši Maďari a väčšina strán súčasnej koalície, sme tu už mali. Napríklad druhá Dzurindova vláda. Nespomínam si, že by vtedajšia vláda vydala Slovensko napospas Maďarsku. Slovensko bolo uchránené aj bez J. Slotu a aj bez I. Matoviča.

Tému bližšie rozoberá na svojom blogu. Vraj: „Srbi a hlavne Rumuni sa chytajú za hlavy a lamentujú. Pred rokom a kúsok, keď mohli Orbánovej špekulácii zabrániť, boli frajeri a tvárili sa vraj demokraticky a ústretovo. Nesnažili sa prijať žiadne protiopatrenie, ktoré by Orbánove zvrátené chúťky kupovať si voličov zastavilo. Dnes majú niekoľko stotisíc maďarských občanov sústredených na súvislých územiach svojich krajín." Vie písať I. Matovič, to treba uznať. Po prečítaní slov: „majú niekoľko stotisíc maďarských občanov sústredených na súvislých územiach" čitateľovi až zimomriavky nabehnú. Aj by podaktorí do tankoch nasadli...

Viktor Orbán je problém. Ale je to problém pre Maďarsko samotné, kde sa snaží kumulovať moc vo svojich rukách a okliešťuje demokraciu. Nezvláda svoju úlohu v krajine, v ktorej získal ústavnú väčšinu. Mimochodom, existuje istá nenulová pravdepodobnosť, že sa niečo podobné stane aj na Slovensku. A bol to (aj) I. Matovič, kto prispel k pádu vlády a predčasným voľbám a teda aj vykresaniu nádeje pre R. Fica... Povaliť vládu na eurovale bol skutočne geniálny strategický ťah, ktorý nám možno dejiny raz pripomenú.

Ale späť k dvojitému občianstvu a V. Orbánovi, o ktorom I. Matovič vraví: "Je to človek, ktorý sa rozťahuje a človek, ktorý chce rozdávať občianstvo na území SR, na území zvrchovaného štátu, a takýmto spôsobom nám zasahovať do vnútorných záležitostí. Toto mu nemôžeme dovoliť...". Tak veru. Ešte by bolo načim vysvetliť, ako by to zasahovalo do našich vnútorných záležitostí... Mimochodom, do našich vnútorných záležitostí zasahuje súčasný stav, keď občan, ktorý prijme iné občianstvo (nielen maďarské), príde o občianstvo naše.

Správa z tlače. Vo februári 2011, keď nás I. Matovič zachránil, médiá hlásili: „Z celkovo 32 oznámení sa dvanásť týkalo občianstva Nemecka, desať občianstva Rakúska, päť občianstva Česka, dve občianstva Veľkej Británie a po jednom občianstva Maďarska, Talianska a Holandska. Celkovo stratilo slovenské občianstvo deväť mužov a 23 žien." Ale sme im dali! Nebude sa nám Nemecko, Rakúsko a veru ani Česko miešať do vnútorných vecí! Azapád!

I. Matovič hrá maďarskou kartou lebo vie, že sú za tým percentá. Všetko, čo robil a robí je podriadené percentám. Každé jeho vystúpenie, prehlásenie, protest, akcia, úsmev, nahnevaný výraz, zapnutie smerovky na aute - všetko je presne vypočítané divadlo pre voliča. I. Matovič nepriniesol žiadne zaujímavé myšlienky, neobohatil politickú debatu o smerovaní Slovenska či Európy, neprišiel s reformnou agendou, s nápadom, nič zmysluplné nepresadil... Prináša len show a nacionalizmus. Kultivovanejšiu show ako Nora Mojsejová a kultivovanejšiu formu nacionalizmu ako J. Slota, ale stále je to len show a hra o zlých Maďaroch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?