(R)evolúcia v transparentnosti

Autor: Jozef Mečiar | 14.1.2012 o 23:59 | Karma článku: 5,63 | Prečítané:  783x

  Zvyšovanie transparentnosti vo verejnej správe je cesta k nižšej korupcii. A teda menej podvodov, kradnutia a zbytočného míňania verejných peňazí. Zvyšovanie miery transparentnosti na Slovensku malo v období uplynulých dvadsiatich rokov rôznu dynamiku. Žili sme úplne katastrofálne časy, keď Slovensko išlo dozadu. Boli časy, keď sa napredovalo pomaly a boli aj momenty, kedy sa veci posunuli skokom. Pri pohľade na boj proti korupcii a otváranie verejnej správy môžeme hovoriť o období pred a po infozákone.  

Obdobie pred infozákonom, ktorý bol prijatý v roku 2000, bolo obdobím temna. Nemá zmysel hľadať prvky transparentnosti. Diali sa úplne iné veci. Únos prezidentovho syna, vyhodenie poslanca z parlamentu, zmarené referendum. Otrasné obdobie.

Za nástup protikorupčnej agendy a prvý skok považujem prijatie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Bolo to počas tzv. vlády zmeny (SDK, SMK, SDĽ, SOP). Infozákon je skvelý nástroj pre aktívnych ľudí, ktorí sa snažia hľadať pravdu, kontrolovať obce, mestá, ministerstvá.

Neriešil však všetko. Ukladal povinnosť poskytnúť žiadateľovi informáciu. Ale najprv sa žiadateľ musel pýtať a teda musel aspoň tušiť, na čo sa pýtať treba. Túto slabinu odstraňuje zmena vo filozofii zákona. Garde sa totiž otočilo. Povinnosť odpovedať na otázku sa zmenila na povinnosť informovať ihneď, aj bez opýtania. Reč je o povinnom automatickom zverejňovaní faktúr, objednávok a zmlúv. K tomuto druhému veľkému skoku v procese zvyšovania transparentnosti došlo počas súčasnej vlády (SDKÚ-DS, KDH, MOST, SaS).

Medzi spomínanými zlomovými udalosťami bola, podľa môjho názoru, ešte jedna. Zmena v správaní sa samospráv. V rokoch 2007-2010 došlo vo viacerých mestách k dôležitým udalostiam. Mesto Šaľa (koalícia SDKÚ-DS, KDH), ako prvé na Slovensku, začalo už v roku 2007 zverejňovať faktúry a zmluvy na internete z vlastnej vôle, bez donútenia zákonom. Mnohé mestá v tom období vo väčšej miere začali obstarávať elektronickými aukciami. Viaceré mestá sa pustili do zvyšovania transparentnosti vlastného fungovania. Myslím, že zmena, ktorú aplikovala súčasná vláda, prišla zdola, od samospráv.

Strany, ktoré sa pod zásadné skoky podpísali neuvádzam náhodne. Vidím v tom totiž odpoveď na otázku, ako ďalej s transparentnosťou. Ak sa niečo pozitívne v tejto otázke na Slovensku udialo, boli pri tom zoskupenia s rovnakým jadrom.

Slovensko nebude transparentné zo dňa na deň, nech by bol pri moci ktokoľvek. Netvrdím, že sa máme uspokojiť s konštatovaním, že dnes je to lepšie ako včera. Naopak, treba sa snažiť, aby to bolo zajtra lepšie, ako dnes. Znižovanie korupcie a zvyšovanie transparentnosti je proces evolučný s občasným, revolučným zrýchlením.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?