Kto do teba zmluvou, ty do neho vajcom!

Autor: Jozef Mečiar | 28.2.2012 o 16:30 | Karma článku: 9,67 | Prečítané:  1704x

Počas ďalšieho kola protestov, ktoré vyvolalo zverejnenie spisu gorila, zahádzali protestujúci vajíčkami centrálu SDKÚ-DS a teda aj Dom kultúry (!) v Ružinove. Protestujúci však klopali na zlé dvere. O klopaní hovorme obrazne, keďže používali vajcia.  

Ak od všetkých požiadaviek protestujúcich oddelíme nezmysly a nepodstatné veci, dostaneme sa k niečomu, čomu sa venovať treba. Korupcia vo verejnom živote. Proti korupcii určite má význam protestovať. Či vajcami alebo nejako kultivovanejšie, nie je v tejto chvíli podstatné.

Ak hovoríme o znižovaní korupcie, hovorme o prevencii, odhalení, potrestaní. Odhaľovaniu a trestaniu korupcie sa vyhnem len jedným odkazom pre pravicových voličov, ktorí sa chystajú voliť nohami - nevoliť. Myslíte si, že ak zostaví vládu Fico a zastaví zmeny v justícii, bude korupcia trestaná? Nebolo by lepšie, keby Lucia Žitňanská mala možnosť svoju misiu naplniť? Žitňanská alebo Harabin? Voliť alebo nevoliť?

Ale k prevencii. Je potrebné systémovými zmenami zmenšovať priestor pre korupciu a príležitosti ku korupcii. Medzi najúčinnejšie nástroje patrí otváranie. Ak sa všetko deje pred zrakmi verejnosti, priestor pre podvodníkov sa zmenšuje. Takže treba všetko automaticky zverejňovať, vrátane zmlúv pred ich účinnosťou. Treba používať transparentné súťaže s možnosťou súboja dodávateľov, čiže elektronické aukcie.

Pri pohľade na všetky vlády od roku 1989 môžem s istotou tvrdiť, že to bola práve vláda Ivety Radičovej, ktorá v prevencii proti korupcii urobila najviac. A to len za niekoľko mesiacov. Iste, dôležité veci sa udiali aj v minulosti, najmä schválenie infozákona v roku 2000. Obdobie súčasnej vlády však bolo najplodnejším práve v zavádzaní mechanizmov, ktoré zmenšujú korupčný priestor.

Koaliční partneri sa isto neurazia, ak budem tvrdiť, že to bola práve SDKÚ-DS, ktorá bola najaktívnejšia a predložila najviac protikorupčných zmien. Nebudem vypisovať všetky opatrenia, ktoré SDKÚ-DS presadila. Radšej upriamim pozornosť na jeden konkrétny bod programu, ktorý SDKÚ-DS presadí, v prípade účasti vo vláde. Ide o centralizáciu zmlúv a iných zverejňovaných dokumentov, čo výrazne zjednoduší kontrolu zo strany verejnosti.

Naspäť k protestujúcim.

Vedeli, čo činili, keď vajíčka hádzali počas volebného obdobia vlády, ktorá urobila v boji proti korupcii jednoznačne najviac?

Vedeli, čo činili, keď vajíčka hádzali na stranu, ktorá má najväčší podiel na zmenšovaní korupčného priestoru?

Situácia tak absurdná, ako keby voliči volajúci po reformách hádzali vajcia na druhú Dzurindovu vládu! Pri ďalších protestoch treba zvážiť, kam upriamiť svoj hnev.

P.S.: ak by na jednu zverejnenú zmluvu malo pripadnúť jedno vajce hodené na sídlo SDKÚ-DS, stáli by naše sliepky pred neriešiteľnou úlohou.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany (píše Michal Havran)

Do fabriky sa vchádza cez magické zrkadlo v Starbuckse, v ktorom sú akože vystavené šišky pre newyorských policajtov.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.


Už ste čítali?