SDKÚ-DS - personálne zmeny nestačia

Autor: Jozef Mečiar | 11.4.2012 o 14:22 | Karma článku: 11,73 | Prečítané:  2157x

Dnes je jasné, že SDKÚ-DS bude mať nové vedenie, ktorého presné zloženie sa dozvieme o mesiac. Okrem personálnych zmien však treba hovoriť o druhej dôležitej téme. Aká bude SDKÚ-DS? Diskusia na túto tému by mala mať vyššiu prioritu, ako personálne otázky. Niektorí ašpiranti na vedúce pozície v strane už svoju víziu naznačili, na iných netrpezlivo čakáme.  

V tejto chvíli je možné diskutovať o vízii SDKÚ-DS ako o stredo-pravej, širokej, ľudovej, kresťansky a národne orientovanej strane (snáď som nič nezabudol). Obávam sa, že tadiaľto cesta nevedie.

Zjednocovanie stredo-pravice tu už bolo. A bolo to v podaní SDKÚ-DS. Začalo to rozšírením oblasti záujmu z pravicového voliča aj na stredového. SDKÚ-DS už nebola pravicová ale stredo-pravicová. Vytváranie širokej ľudovej ponuky pokračovalo slabším ťahom v pravicových témach, čím vznikol priestor pre rodiacu sa SaS. Výsledok zjednocovania už poznáme. V parlamente je 5(!) stredo-pravých strán (presnejšie strán, ktoré volili voliči pravice) s podporou v rozpätí 6-9%. Koncepcia zjednocovania zlyhala a bolo by lepšie na ňu zabudnúť.

Okrem historickej skúsenosti treba zvážiť aj výsledok volieb. Ak strana stratí viac ako polovicu svojich voličov a dosiahne mizerný výsledok, nemala by sa snažiť zjednocovať ale naopak, mala by sa venovať svojmu politickému „core biznisu". Povedané inak, SDKÚ-DS by sa nemala zameriavať na všetkých voličov.

Som presvedčený o tom, že Slovensko potrebuje modernú, občiansku, pravicovú stranu.

Nie občiansku v tom zmysle, že pár dní pred voľbami sa niekoľko občanov sústredí okolo televíznej superstar a zakandidujú si. A nie pravicovú v tom zmysle, že sa stretne 300 pravičiarov a raz za čas sa medzi nimi odhalí čistý marxista.

SDKÚ-DS je strana s tradíciou, zmysluplným programom, výsledkami v regiónoch a širokou členskou základňou. No, to posledne menované si tiež zaslúži istú revíziu.

Zmeny vo vedení nestačia. Potrebné je sformulovať jasnú pravicovú ponuku a vo vnútri strany odstrániť niektoré deformácie.

 

P.S.: čo je to vlastne tá stredo-pravica?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?