Pred dvadsiatimi rokmi zaniklo Československo

Autor: Jozef Mečiar | 29.12.2012 o 20:17 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  994x

V najbližších hodinách nás zaplavia texty, prejavy, príhovory, básničky, tančeky a nejedna slza unikne mnohým rečníkom oslavujúcim vznik Slovenskej republiky. Som si vedomý rizika, že budem označený za čechoslovakistu. A možno aj od statného junáka po papuli dostanem. Pre mňa je však 1. január nie je dňom zániku.  

Veľká ryba v malom rybníku

Myslím si, že k rozdeleniu Československa došlo najmä preto, že vtedajšia politická reprezentácia Slovenska chcela neobmedzene vládnuť bez toho, aby im do toho kecala Praha. Radšej menšie územie, ale úplne vo vlastných rukách. Roky po rozdelení boli dôkazom. Strhla sa veľká rabovačka, vytváranie tzv. kapitálotvornej vrstvy, keď poctiví privatizéri mečiarovci rozobrali za babku všetko, čo malo nejakú hodnotu. Vládnime si sami a hlavne všetko rozoberme.

Vláda mrzké lůzy

To, čo nastalo po rozdelení, nebolo len o rabovačke. Nastúpila vláda, nedá sa inak, mrzké lůzy (požičané od: Pelíšky). Predseda vlády samostatnej Slovenskej republiky sa na adresu novej českej bankovky a prezidenta s manželkou blysol výrokom:„na prednej strane bude Vašek s Dáškou v posteli, a na zadnej strane Klaus s korunou v prdeli." Nastal čas pasienkovej kultúry ale aj zločinov.

Prišli aj dobré časy a z čiernej diery Európy bol na chvíľu reformný tiger (stačila zmena vlády a tiger je hore bruchom).

Napriek tomu, že Slovensko dokázalo aj mnoho pozitívneho a v mnohom bolo na tom občas lepšie, ako náš západný sused, rozdelením sme stratili.

Za mýtus považujem tvrdenia, že osamostatnenie prospelo našim vzťahom s Českou republikou, ktoré sú údajne také dobré, ako nikdy predtým. Možno sú. Ale nie vďaka rozdeleniu štátu. Jednoducho preto, že Slovensko malo od roku 1998 normálnejšie a slušnejšie vlády ako predtým. A keď sme potrebovali nepriateľa, vyrobili sme si ho najmä z našich Maďarov.

 

P.S.: Keď už som spomenul čechoslovakizmus. Ak si chcete urobiť jasno v tom, čo to znamená, bude to zložitejšie.

Česká verzia wikipedie: „Čechoslovakismus znamená politickou či kulturněpolitickou koncepci, která vychází z představy o existenci československého národa, který je složen z Čechů, hovořících českým jazykem, a Slováků, hovořících slovenským jazykem. Důvodem vzniku byly obranné mechanismy před nacionálními sjednocovacími proudy v Německu a Itálii, které vrcholily koncem 19. století, nacionalismus Maďarů atd. Čechoslovakismus se objevil již v 19. století a během první světové války byl základem národního osvobození Čechů a Slováků a základem pro vytvoření společného československého státu. Koncepce čechoslovakismu byla nejúspěšnější koncepcí osvobození Čechů v českých zemí a Slováků na Slovensku z nerovného postavení v Rakousko-Uherské monarchii na základě Kollárovy a Palackého myšlenky jednoty Čechů a Slováků."

Slovenská verzia wikipedie: Čechoslovakizmus je ideologická a politická koncepcia vychádzajúca z predstavy jednotného „československého národa" (a väčšinou aj jazyka). Popiera svojbytnosť (teda existenciu samostatného) slovenského národa, vyjadruje nedôveru v schopnosť Slovákov vládnuť a spravovať svoje záležitosti samostatne. Myšlienky čechoslovakizmu sa formovali v 18. a 19. storočí v prostredí českých a časti slovenských (najmä evanjelických) obrodencov; zdôvodňovaný bol (údajnou) väčšou kultúrnou a hospodárskou vyspelosťou českého prostredia a tým, že evanjelici na Slovensku už tradične používali bibličtinu ako liturgický jazyk."

Nemáte v tom stále jasno? Skúste analýzu Augustína Mariána Húsku: Geopolitické a socioekonomické súvislosti čechoslovakizmu. Ale pozor, čítať po častiach s dostatočne dlhými prestávkami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?