Využije pravica v nitrianskom kraji príležitosť?

Autor: Jozef Mečiar | 25.6.2013 o 18:13 | Karma článku: 11,43 | Prečítané:  557x

V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) je od jeho vzniku situácia napätá a kraj je rozdelený na slovenskú a maďarskú časť. Trápenie v NSK začalo vznikom vyšších územných celkov a spôsobila ho strana SMK, ktorá zvíťazila v prvých voľbách. Dokázali zvíťaziť, nedokázali vládnuť. Spôsobom vládnutia si SMK vypýtala tvrdú reakciu ale ponúkla ostatným stranám aj alibi k nerozumnému správaniu v budúcnosti.  

V prvých voľbách do VÚC v nitrianskom kraji (rok 2001) s prehľadom zvíťazila SMK. Získala nadpolovičnú väčšinu poslaneckých kresiel. V opozícii sa ocitlo 20 poslancov koalície HZDS+SMER+SOP+SDĽ+STRED a 1 poslanec za SNS. Pravicové strany nezískali vôbec nič.

SMK

HZDS+SMER+SOP+SDĽ+STRED

SNS

SDKU+DS

KDH

ANO

31

20

1

0

0

0

SMK úlohu väčšinovej strany nezvládla. Šťastím prvého volebného obdobia bola skutočnosť, že predsedom VÚC nebol nominant SMK. SMK mala vo funkcii vicežupana svojho nominanta a spory a problémy medzi predsedom kraja na jednej a vicežupanom so zastupiteľstvom na druhej strane, boli na dennom poriadku.

Akcia vyvolala reakciu, ktorou bol vznik veľkej protimaďarskej (presnejšie proti SMK) koalície vo voľbách v roku 2005. Koalícia, ktorá v sebe spojila takmer všetko, čo sa na scéne nachádzalo, zvíťazila.

SMK

HZDS+SMER+SDKU+KDH+SNS

ANO

17

34

1

Na obhajobu tejto koalície sa dá, s prižmúrením všetkých očí, použiť prvá Dzurindova vláda. V čase, keď Slovensku hrozila medzinárodná izolácia, ekonomický prepad do netušených hlbín a vláda „mrzké lůzy", došlo k vytvoreniu koalície všetkých (SDĽ, SMK, SOP, SDK: DÚ, KDH, DS, SDSS, SZS). A vďaka za to. Išlo o charakter štátu a bola to dôležitejšia vláda, ako druhá Dzurindova.

V nasledujúcich voľbách do VÚC (2009) sa situácia takmer zopakovala. Jednou zmenou bolo vypadnutie HZDS a SNS z veľkej protimaďarskej koalície. Došlo však aj k druhej zmene - rozpadu SMK a vzniku strany MOST. MOST vznikol tesne pred voľbami do VÚC a zrejme aj preto nezískal vo voľbách žiadny poslanecký mandát.

SMK

NEKA

SMER+SDKU+KDH

MOST

13

3

38

0

Vznik veľkej koalície vo voľbách v roku 2009 už nemal opodstatnenie. Z dôvodu rozpadu SMK nehrozil návrat vlády jednej strany a ak by SMK predsa získala väčšinu, po skúsenostiach s izoláciou by už museli vládnuť rozumnejšie.

Blížia sa ďalšie voľby do VÚC a na stole je otázka, či sa zopakuje scenár z predchádzajúcich volieb. Ako je známe, v nitrianskom kraji sa už spojili KDH a SMER. Toto ale už nie je spojenie proti hrozbe vlády jednej strany. To už nehrozí. Ide o spojenie, za ktorým je chladná kalkulácia. Jednoducho očakávajú, že priživenie sa na SMER-e hodí viac mandátov.

Napriek tomu, že z Bratislavy tlačená Ľudová platforma nefunguje, je v nitrianskom kraji alternatíva. Tou je normálna koalícia, ktorú presadzuje aj Nová väčšina - Dohoda. Spojenie stredo-pravých strán, vrátane strany zastupujúcej maďarskú menšinu, by bolo riešením, ktoré ukáže, že spájať sa dá na aj základe programovej príbuznosti a bez vyťahovania maďarskej karty.

Je nutné prestať robiť koalície proti nejakej skupine a začať vytvárať koalície za niečo. Napríklad za normálny spoločný (aj) politický život v regióne. Pravica má príležitosť zachovať sa normálne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany (píše Michal Havran)

Do fabriky sa vchádza cez magické zrkadlo v Starbuckse, v ktorom sú akože vystavené šišky pre newyorských policajtov.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.


Už ste čítali?