Využije pravica v nitrianskom kraji príležitosť?

Autor: Jozef Mečiar | 25.6.2013 o 18:13 | Karma článku: 11,43 | Prečítané:  567x

V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) je od jeho vzniku situácia napätá a kraj je rozdelený na slovenskú a maďarskú časť. Trápenie v NSK začalo vznikom vyšších územných celkov a spôsobila ho strana SMK, ktorá zvíťazila v prvých voľbách. Dokázali zvíťaziť, nedokázali vládnuť. Spôsobom vládnutia si SMK vypýtala tvrdú reakciu ale ponúkla ostatným stranám aj alibi k nerozumnému správaniu v budúcnosti.  

V prvých voľbách do VÚC v nitrianskom kraji (rok 2001) s prehľadom zvíťazila SMK. Získala nadpolovičnú väčšinu poslaneckých kresiel. V opozícii sa ocitlo 20 poslancov koalície HZDS+SMER+SOP+SDĽ+STRED a 1 poslanec za SNS. Pravicové strany nezískali vôbec nič.

SMK

HZDS+SMER+SOP+SDĽ+STRED

SNS

SDKU+DS

KDH

ANO

31

20

1

0

0

0

SMK úlohu väčšinovej strany nezvládla. Šťastím prvého volebného obdobia bola skutočnosť, že predsedom VÚC nebol nominant SMK. SMK mala vo funkcii vicežupana svojho nominanta a spory a problémy medzi predsedom kraja na jednej a vicežupanom so zastupiteľstvom na druhej strane, boli na dennom poriadku.

Akcia vyvolala reakciu, ktorou bol vznik veľkej protimaďarskej (presnejšie proti SMK) koalície vo voľbách v roku 2005. Koalícia, ktorá v sebe spojila takmer všetko, čo sa na scéne nachádzalo, zvíťazila.

SMK

HZDS+SMER+SDKU+KDH+SNS

ANO

17

34

1

Na obhajobu tejto koalície sa dá, s prižmúrením všetkých očí, použiť prvá Dzurindova vláda. V čase, keď Slovensku hrozila medzinárodná izolácia, ekonomický prepad do netušených hlbín a vláda „mrzké lůzy", došlo k vytvoreniu koalície všetkých (SDĽ, SMK, SOP, SDK: DÚ, KDH, DS, SDSS, SZS). A vďaka za to. Išlo o charakter štátu a bola to dôležitejšia vláda, ako druhá Dzurindova.

V nasledujúcich voľbách do VÚC (2009) sa situácia takmer zopakovala. Jednou zmenou bolo vypadnutie HZDS a SNS z veľkej protimaďarskej koalície. Došlo však aj k druhej zmene - rozpadu SMK a vzniku strany MOST. MOST vznikol tesne pred voľbami do VÚC a zrejme aj preto nezískal vo voľbách žiadny poslanecký mandát.

SMK

NEKA

SMER+SDKU+KDH

MOST

13

3

38

0

Vznik veľkej koalície vo voľbách v roku 2009 už nemal opodstatnenie. Z dôvodu rozpadu SMK nehrozil návrat vlády jednej strany a ak by SMK predsa získala väčšinu, po skúsenostiach s izoláciou by už museli vládnuť rozumnejšie.

Blížia sa ďalšie voľby do VÚC a na stole je otázka, či sa zopakuje scenár z predchádzajúcich volieb. Ako je známe, v nitrianskom kraji sa už spojili KDH a SMER. Toto ale už nie je spojenie proti hrozbe vlády jednej strany. To už nehrozí. Ide o spojenie, za ktorým je chladná kalkulácia. Jednoducho očakávajú, že priživenie sa na SMER-e hodí viac mandátov.

Napriek tomu, že z Bratislavy tlačená Ľudová platforma nefunguje, je v nitrianskom kraji alternatíva. Tou je normálna koalícia, ktorú presadzuje aj Nová väčšina - Dohoda. Spojenie stredo-pravých strán, vrátane strany zastupujúcej maďarskú menšinu, by bolo riešením, ktoré ukáže, že spájať sa dá na aj základe programovej príbuznosti a bez vyťahovania maďarskej karty.

Je nutné prestať robiť koalície proti nejakej skupine a začať vytvárať koalície za niečo. Napríklad za normálny spoločný (aj) politický život v regióne. Pravica má príležitosť zachovať sa normálne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?