Koncentrácia moci v rukách SMER-u siaha aj do samospráv.

Autor: Jozef Mečiar | 30.6.2013 o 20:07 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  1198x

SMER predložil do parlamentu novelu obecného zákona. Zlú novelu, ktorá berie kompetencie mestským a obecným zastupiteľstvám a posúva ich primátorom a starostom. Druhou, o čosi zmysluplnejšou, nie však dostatočnou zmenou je zníženie počtu mestských poslancov.  

Podľa predloženej novely zákona o obecnom zriadení by mohli primátori a starostovia priamo vymenovať vedúcich rozpočtových a príspevkových organizácií. Poslanci, ktorí návrh predkladajú, v dôvodovej správe tvrdia:

„Aj z tohto dôvodu (zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti novelou Trestného zákona v septembri 2011 - pozn. autor), keďže primátor (starosta) ako štatutár zodpovedá za chod mesta (obce) je trestnoprávne zodpovedný za škody v meste (obci), musí mať kompetencie priamo si vyberať riadiacich pracovníkov rozpočtových a príspevkových organizácií, ktorí priamo riadia a sú zodpovední za zverený majetok mesta a hospodárenie s ním."

Je pravda, že zodpovednosť nesie primátor a ak niekto z jeho podriadených niečo nezvládne, môže primátor skončiť v base. Mal by si teda svojvoľne vyberať do riadiacich funkcií svojich ľudí? Určite nie. V súčasnosti je rozdelenie kompetencií v tejto veci vyvážené. Aktuálna situácia je totiž taká, že vedúcich a riaditeľov rozpočtových a príspevkových organizácií schvaľuje mestské alebo obecné zastupiteľstvo avšak na návrh primátora alebo starostu. Takže vedúcim či riaditeľom môže byť iba ten, na koho primátor ukáže prstom a predstaví ho poslancom zastupiteľstva. Zmena, ktorú poslanci navrhujú, mimochodom aj primátori SMER-u sediaci v parlamente, má iný motív. Je ním koncentrácia moci v rukách SMER-u. Väčšina primátorov a starostov, spomedzi straníckych nominantov, je práve za SMER.

Druhá zmena, s ktorou prichádzajú, sa týka počtu poslancov mestských zastupiteľstiev. Navrhujú znížiť počet poslancov v mestských zastupiteľstvách.

počet obyvateľov mesta

súčasný počet poslancov

navrhovaný počet poslancov

10-20 tisíc

13-19

13-17

20-50 tisíc

15-25

15-21

50-100 tisíc

19-31

19-25

viac ako 100 tisíc

32-41

23-33

Znižovanie počtu poslancov mestských zastupiteľstiev je v poriadku. Problém je v tom, že nemusí viesť k tomu, čo chcú predkladatelia dosiahnuť. Zníženie počtu poslancov by malo podľa nich viesť k zníženiu celkových nákladov na odmeny poslancov.

Môže a nemusí. Nikde nie je zaručené, že ak sa zníži počet poslancov, tak ostávajúci poslanci si nezvýšia odmeny a mestským kasám tam neušetria nič. Odmeny poslancov ostávajú totiž v rukách samotných poslancov. Horšie je, že neexistuje definovaný strop, ktorý poslanci nemôžu prekročiť. A to je presne to, čo treba v zákone zmeniť. Je potrebné zaviesť hornú hranicu mesačnej odmeny poslanca mestského a obecného zastupiteľstva. Podobne, ako je to pri primátoroch a starostoch. Tí majú svoj príjem zložený z dvoch častí. Prvá, je daná zákonom a je naviazaná na počet obyvateľov. Druhá časť je v rukách poslancov, ktorí môžu svojmu primátorovi alebo starostovi k jeho mzde pridať. Je však dané maximum, ktoré nemôže byť prekročené. Ak zákonom určujeme hornú hranicu odmeny primátorom a starostom, mali by sme ju určiť aj poslancom. To je cesta, ako znížiť náklady na chod zastupiteľstiev.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany (píše Michal Havran)

Do fabriky sa vchádza cez magické zrkadlo v Starbuckse, v ktorom sú akože vystavené šišky pre newyorských policajtov.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.


Už ste čítali?