Koncentrácia moci v rukách SMER-u siaha aj do samospráv.

Autor: Jozef Mečiar | 30.6.2013 o 20:07 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  1205x

SMER predložil do parlamentu novelu obecného zákona. Zlú novelu, ktorá berie kompetencie mestským a obecným zastupiteľstvám a posúva ich primátorom a starostom. Druhou, o čosi zmysluplnejšou, nie však dostatočnou zmenou je zníženie počtu mestských poslancov.  

Podľa predloženej novely zákona o obecnom zriadení by mohli primátori a starostovia priamo vymenovať vedúcich rozpočtových a príspevkových organizácií. Poslanci, ktorí návrh predkladajú, v dôvodovej správe tvrdia:

„Aj z tohto dôvodu (zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti novelou Trestného zákona v septembri 2011 - pozn. autor), keďže primátor (starosta) ako štatutár zodpovedá za chod mesta (obce) je trestnoprávne zodpovedný za škody v meste (obci), musí mať kompetencie priamo si vyberať riadiacich pracovníkov rozpočtových a príspevkových organizácií, ktorí priamo riadia a sú zodpovední za zverený majetok mesta a hospodárenie s ním."

Je pravda, že zodpovednosť nesie primátor a ak niekto z jeho podriadených niečo nezvládne, môže primátor skončiť v base. Mal by si teda svojvoľne vyberať do riadiacich funkcií svojich ľudí? Určite nie. V súčasnosti je rozdelenie kompetencií v tejto veci vyvážené. Aktuálna situácia je totiž taká, že vedúcich a riaditeľov rozpočtových a príspevkových organizácií schvaľuje mestské alebo obecné zastupiteľstvo avšak na návrh primátora alebo starostu. Takže vedúcim či riaditeľom môže byť iba ten, na koho primátor ukáže prstom a predstaví ho poslancom zastupiteľstva. Zmena, ktorú poslanci navrhujú, mimochodom aj primátori SMER-u sediaci v parlamente, má iný motív. Je ním koncentrácia moci v rukách SMER-u. Väčšina primátorov a starostov, spomedzi straníckych nominantov, je práve za SMER.

Druhá zmena, s ktorou prichádzajú, sa týka počtu poslancov mestských zastupiteľstiev. Navrhujú znížiť počet poslancov v mestských zastupiteľstvách.

počet obyvateľov mesta

súčasný počet poslancov

navrhovaný počet poslancov

10-20 tisíc

13-19

13-17

20-50 tisíc

15-25

15-21

50-100 tisíc

19-31

19-25

viac ako 100 tisíc

32-41

23-33

Znižovanie počtu poslancov mestských zastupiteľstiev je v poriadku. Problém je v tom, že nemusí viesť k tomu, čo chcú predkladatelia dosiahnuť. Zníženie počtu poslancov by malo podľa nich viesť k zníženiu celkových nákladov na odmeny poslancov.

Môže a nemusí. Nikde nie je zaručené, že ak sa zníži počet poslancov, tak ostávajúci poslanci si nezvýšia odmeny a mestským kasám tam neušetria nič. Odmeny poslancov ostávajú totiž v rukách samotných poslancov. Horšie je, že neexistuje definovaný strop, ktorý poslanci nemôžu prekročiť. A to je presne to, čo treba v zákone zmeniť. Je potrebné zaviesť hornú hranicu mesačnej odmeny poslanca mestského a obecného zastupiteľstva. Podobne, ako je to pri primátoroch a starostoch. Tí majú svoj príjem zložený z dvoch častí. Prvá, je daná zákonom a je naviazaná na počet obyvateľov. Druhá časť je v rukách poslancov, ktorí môžu svojmu primátorovi alebo starostovi k jeho mzde pridať. Je však dané maximum, ktoré nemôže byť prekročené. Ak zákonom určujeme hornú hranicu odmeny primátorom a starostom, mali by sme ju určiť aj poslancom. To je cesta, ako znížiť náklady na chod zastupiteľstiev.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?