Kde je 4,7 miliárd eur?

Autor: Jozef Mečiar | 25.10.2013 o 8:29 | Karma článku: 10,31 | Prečítané:  1750x

Vyššie územné celky (VÚC) minú ročne viac, ako jednu miliardu eur. Obce a mestá ďalších 3,6 miliardy eur. Vieme, kde peniaze končia, ako a prečo sa tam dostanú? Idú na správne veci a idú v rozumnom objeme? Kto o tom rozhodol a čo ho k tomu viedlo?

Kým sa odpovede na tieto a podobné otázky nebudú dať nájsť rýchlo a ľahko, bude dôvera v politiku klesať. A naopak, nebude klesať objem plytvaných peňazí.

Činnosť samosprávy musí byť pod silnou verejnou kontrolou. To je najlepšia prevencia korupcii, plytvaniu a konaniu proti záujmom obyvateľov. Kontrola verejnosťou je možná iba vtedy, ak všetky údaje o fungovaní samosprávy sú dostupné, a to v takej forme, aby sa s nimi dalo efektívne pracovať. Nestačí teda zverejňovať len faktúry a zmluvy. Dostupné musia byť aj detailné údaje o hospodárení, verejných obstarávaniach, nákupoch, predajoch, prideľovaní obecných bytov či obsadzovaní zariadení so sociálnou starostlivosťou. A aj plány samosprávy do budúcna.

Preto je dobré, že konečne existuje záväzok, že samosprávy budú fungovať s kartami na stole a budú zverejňovať všetko a prehľadne. Tento záväzok si dala NOVA (Nová väčšina - Dohoda), ktorá schválila programový dokument Otvorená samospráva. Všade tam, kde bude mať NOVA svojich zástupcov vo funkciách županov, poslancov VÚC, starostov, primátorov, poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev, bude otváranie samospráv presadzovať.

Niektoré samosprávy sú už dnes otvorené a fungujú s kartami na stole. Transparency International Slovensko pravidelne vyhodnocuje samosprávy z pohľadu ich otvorenosti. Tento rok zverejnila hodnotenie VÚC-iek a výsledky sú zlé. Župy všeobecne zaostávajú za mestami a obcami - a aj tie najlepšie VÚC dosahujú v hodnotení otvorenosti úroveň priemerných miest.

Čo je ešte dôležitejšie, za dva roky, odkedy bolo zverejnené prvé hodnotenie VÚC, nedošlo k žiadnemu výraznému zlepšeniu. O župy nie je záujem zo strany verejnosti, preto zo strany VÚC nie je záujem sa otvárať.

Pred vstupom do volebnej miestnosti je dobré si pozrieť, ktorý župan posunul svoju VÚC-ku v otvorenosti, a v ktorej oblasti. Prezradím dopredu. Žiadny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?