Kde je 4,7 miliárd eur?

Autor: Jozef Mečiar | 25.10.2013 o 8:29 | Karma článku: 10,31 | Prečítané:  1743x

Vyššie územné celky (VÚC) minú ročne viac, ako jednu miliardu eur. Obce a mestá ďalších 3,6 miliardy eur. Vieme, kde peniaze končia, ako a prečo sa tam dostanú? Idú na správne veci a idú v rozumnom objeme? Kto o tom rozhodol a čo ho k tomu viedlo?

Kým sa odpovede na tieto a podobné otázky nebudú dať nájsť rýchlo a ľahko, bude dôvera v politiku klesať. A naopak, nebude klesať objem plytvaných peňazí.

Činnosť samosprávy musí byť pod silnou verejnou kontrolou. To je najlepšia prevencia korupcii, plytvaniu a konaniu proti záujmom obyvateľov. Kontrola verejnosťou je možná iba vtedy, ak všetky údaje o fungovaní samosprávy sú dostupné, a to v takej forme, aby sa s nimi dalo efektívne pracovať. Nestačí teda zverejňovať len faktúry a zmluvy. Dostupné musia byť aj detailné údaje o hospodárení, verejných obstarávaniach, nákupoch, predajoch, prideľovaní obecných bytov či obsadzovaní zariadení so sociálnou starostlivosťou. A aj plány samosprávy do budúcna.

Preto je dobré, že konečne existuje záväzok, že samosprávy budú fungovať s kartami na stole a budú zverejňovať všetko a prehľadne. Tento záväzok si dala NOVA (Nová väčšina - Dohoda), ktorá schválila programový dokument Otvorená samospráva. Všade tam, kde bude mať NOVA svojich zástupcov vo funkciách županov, poslancov VÚC, starostov, primátorov, poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev, bude otváranie samospráv presadzovať.

Niektoré samosprávy sú už dnes otvorené a fungujú s kartami na stole. Transparency International Slovensko pravidelne vyhodnocuje samosprávy z pohľadu ich otvorenosti. Tento rok zverejnila hodnotenie VÚC-iek a výsledky sú zlé. Župy všeobecne zaostávajú za mestami a obcami - a aj tie najlepšie VÚC dosahujú v hodnotení otvorenosti úroveň priemerných miest.

Čo je ešte dôležitejšie, za dva roky, odkedy bolo zverejnené prvé hodnotenie VÚC, nedošlo k žiadnemu výraznému zlepšeniu. O župy nie je záujem zo strany verejnosti, preto zo strany VÚC nie je záujem sa otvárať.

Pred vstupom do volebnej miestnosti je dobré si pozrieť, ktorý župan posunul svoju VÚC-ku v otvorenosti, a v ktorej oblasti. Prezradím dopredu. Žiadny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany (píše Michal Havran)

Do fabriky sa vchádza cez magické zrkadlo v Starbuckse, v ktorom sú akože vystavené šišky pre newyorských policajtov.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.


Už ste čítali?