Maďar Slovákovi neverí. A naopak.

Autor: Jozef Mečiar | 12.11.2013 o 8:30 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1816x

A nielenže Maďar nevolí Slováka a Slovák nevolí Maďara, ale ani Maďar nevolí Maďara, ktorí sa spojil so Slovákom. A Slovák nevolí Slováka, ktorí sa spojil s Maďarom. Tak sa dajú zhrnúť voľby v Nitrianskom kraji. Ak politici nezmenia svoje správanie, budeme mať problém.  

Prvý krát sa v regionálnych voľbách v Nitrianskom kraji spojili slovenské strany s maďarskou do jednej koalície s jasným odkazom: kašlime na delenie kraja na Maďarov a Slovákov. Tento odkaz nebol vypočutý a spojenie stredo-pravých strán (MOST, NOVA, SDKÚ-DS, SaS, OKS) dostalo vo voľbách výprask. Do 54-členného zastupiteľstva prešli iba traja kandidáti tejto koalície (po jednom za MOST, NOVA, SDKÚ-DS). Zvíťazila tzv. slovenská koalícia v zložení SMER+KDH (31 mandátov), ktorá porazila SMK (14 mandátov).

To, čo sa vo voľbách stalo, je jednoduché. Voliči maďarskej národnosti na juhu kraja nevolili zmiešanú koalíciu, lebo v nej boli Slováci a viac sa im pozdávala čistá SMK. A naopak, voliči na severe a v strede kraja nevolili zmiešanú koalíciu, lebo v nej figurovali Maďari a dali to radšej Slovákom, ktorých spája to, že sú Slováci. Nitriansky kraj je rozdelený na Slovákov a Maďarov a toto delenie máme v hlavách. Zodpovední sú regionálni politici na oboch stranách barikády, ktorú začala stavať SMK v období 2001-2005, keď ovládla regionálne zastupiteľstvo a svoju úlohu nezvládla. Správala sa tak arogantne, až to vyvolalo reakciu, ktorou bolo spojenie všetkých proti nim. Následne slovenské strany prevalcovali SMK. Toto delenie zanechalo stopu aj na voličoch, ktorí tohtoročné spojenie rúk ponad barikády odignorovali.

Zodpovednosť nenesú iba regionálni politici. Maďarskú kartu využívajú aj centrály politických strán, kedykoľvek sa im to hodí. Nakoniec, samotný vznik samosprávnych krajov v roku 2001 bol poznačený maďarskou kartou. Autor komunálnej reformy (ktorú zničili vo vláde a v parlamente) Viktor Nižňanský: „Druhé kolo bolo účelovo spravené kvôli Nitrianskemu kraju, aj účasť v ňom je tragická. Treba ho zrušiť, sú to vyhodené peniaze." Vtedajšie vládne strany vymysleli druhé kolo len preto, aby nevyhral Maďar. „Jak primitivní, ale jak účinné!", dodal by klasik.

Bolo by nešťastím, keby odmietnutie zmiešanej koalície vyvolalo spätný chod a o štyri roky by si voliči mohli opäť vyberať iba medzi Maďarmi a Slovákmi. To, čo regionálni politici na oboch stranách barikády spôsobili, musia napraviť. Aj keby to malo trvať niekoľko volebných období. Bolo by veľmi nezodpovedné, keby sa slovenské strany vydali cestou istého víťazstva: nepriateľ je Maďar, spojíme sa proti nemu, nemôžeme prehrať. Omyl! Takýto prístup môže vyvolať reakciu, ktorou bude radikalizácia stále porážaných. A k problému na strednom Slovensku pribudne problém na južnom s nejakou formou Jobbiku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zálohovanie plastových fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Správne rozhodnutia bolia, zvykajme si

Zálohovanie PET fliaš je dobrý a bolestivý nápad.


Už ste čítali?