O nezávislých a tých druhých

Autor: Jozef Mečiar | 28.8.2014 o 8:28 | Karma článku: 4,11 | Prečítané:  694x

V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami Slovensko zaplavia nezávislí kandidáti. Objavujú sa najmä v komunálnych voľbách ale dá sa s nimi stretnúť aj vo voľbách do VÚC. Toto označenie kandidátov je nešťastné a treba ho zrušiť. Delenie kandidátov na nezávislých a tých druhých neférovo ovplyvňuje súťaž. Priamo zákonom totiž, nevhodnou terminológiou, rozdeľujeme kandidátov na dobrých a zlých. Nezávislých a (implicitne) závislých.

Z označenia kandidátov by mohol vzniknúť (a vzniká) dojem, že nezávislí budú konať v zastupiteľstvách úplne slobodne. Ako sa vraví, podľa vlastného svedomia a vedomia. Často je to úplne inak. Poslancov, ktorí boli zvolení ako nezávislí, ale pritom sú riadení sponzormi, kamarátmi, zamestnávateľmi, rodinami (možno aj svokrami) je veľa a teda nie sú nezávislí.

Na druhej strane môže vzniknúť dojem, že tí druhí, čiže stranícki kandidáti, sú riadení stranami. Tak to môže aj nemusí byť. Moja osobná skúsenosť straníka je, že mi strana z krajskej či nebodaj ešte vyššej úrovne do mojej práce na komunálnej úrovni nikdy nerozprávala. A nakoniec, keby aj. Pokiaľ by komunálny poslanec, starosta či primátor využíval stranícku pôdu na získavanie skúseností od kolegov, lobovanie za zmenu zákonov v prospech miest a obcí, bolo by na tom niečo zlé?

Do tretice, kandidáti-straníci majú často jednu výhodu. Z ich straníckeho trička sa dá vyčítať ich videnie sveta. Samozrejme, ak ich skutočné nastavenie je aspoň ako-tak kompatibilné so stranou, ktorej sú členmi. Z tohto však existuje dosť výnimiek.

Čo s tým? V skutočnosti existujú tri typy kandidátov. Straník (člen strany). Nestraník s podporou strany. Nestraník. Vyskytujú sa ešte zvláštna odroda kandidátov, ktorí sú straníci ale kandidujú ako nezávislí. Problém je iba s označením tých, ktorí nemajú podporu strany. Nuž, je potrebné ich nejako označovať? Nestačilo by na hlasovacích lístkoch jednoducho k identifikácii kandidáta (meno, adresa, vek, povolanie) nepísať už nič viac? Straníci a nestraníci s podporou strany by to mali v zátvorke uvedené a ostatní by tam nemali nič. Takéto označovanie by nepodsúvalo voličom deliacu čiaru oddeľujúcu tých dobrých od ostatných.

Autor, ako vyplýva aj z jeho straníckej príslušnosti, je orientovaný mierne konzervatívne, pravicovo, občiansko-demokraticky (nesympatické škrtnúť) a hlavne je nezávislý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany (píše Michal Havran)

Do fabriky sa vchádza cez magické zrkadlo v Starbuckse, v ktorom sú akože vystavené šišky pre newyorských policajtov.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.


Už ste čítali?