Pred desiatimi rokmi začalo otváranie Slovenska

Autor: Jozef Mečiar | 28.10.2014 o 7:39 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  881x

Pred desiatimi rokmi, 28. októbra 2004, sa v malom okresnom meste pokúsilo pár občanov presadiť niečo, čo je dnes súčasťou našej legislatívy a jednou z najdôležitejších reforiem. Aj malé mesto môže urobiť veľkú vec a inšpirovať ostatných.

Pár občanov v malom meste Šaľa vtedy predložilo mestskému zastupiteľstvu návrh na automatizované zverejňovanie informácií. V návrhu išlo o to, aby mesto automaticky dávalo na svoju web stránku dôležité informácie, najmä o hospodárení mesta. Automaticky mali byť zverejňované, okrem iného:

  • informácie o služobných cestách zamestnancov mestského úradu a volených predstaviteľov mesta vrátane nákladov na služobnú cestu a jej cieľ
  • všetky zmluvy, ktoré uzavrelo mesto a mestom zriadené subjekty s inými subjektmi
  • všetky účtovné doklady mesta a mestských podnikateľských subjektov
  • všetky informácie, o ktoré bolo požiadané na základe zákona č. 211/2000 (infozákon).

Reakcia na tento návrh bola zo strany vtedajšieho vedenia mesta a poslancov odmietavá a poslanci zmietli zo stola všetky podstatné požiadavky, ktoré by reálne mesto otvorili. Až na jednu výnimku.

Pravdepodobne omylom schválili, že na webe budú zverejňované informácie, o ktoré niekto požiada na základe zákona č. 211/2000. Schválili, čo sa im asi zdalo byť neškodné. Bingo. Od toho momentu mohli občania cez infozákon, napríklad, každý mesiac žiadať zoznam faktúr. A aj to robili. Zoznam faktúr sa tak ocitol na webe. Nebolo to automatické zverejňovanie, ale bolo to prvý krát v histórii Slovenska, keď sa na webe ocitol zoznam výdavkov mesta. Komu, koľko, za čo. Pred desiatimi rokmi bol urobený prvý krok k otvorenosti celej verejnej správy.

Po komunálnych voľbách v decembri 2006 nové vedenie mesta otvorilo mesto tak, ako ani dnes nie sú otvorené mnohé samosprávy. Dôkazom bolo aj viacero ocenení vrátane dvoch víťazstiev v ankete o najtransparentnejšie mesto (roky 2010, 2012).

Počas vlády Ivety Radičovej došlo v otvorenosti k zásadným zmenám po prijatí zákonov, ktoré mestá a štátne orgány donútili zverejňovať zmluvy, objednávky a faktúry priamo na svojich weboch. To, čo v roku 2004 presadzovalo pár občanov, presadila vláda do legislatívy.

Je príjemné vidieť, ako sa dnes mestá, obce ale aj štátna správa postupne otvárajú. Je správne, že aj v týchto komunálnych voľbách sa mnohí kandidáti hlásia k otvorenej samospráve a prihlásili sa k iniciatíve Správni kandidáti, ktorej autormi sú viaceré mimovládne organizácie.

Teší ma, že politické hnutie NOVA sa ako celok zaviazalo k ešte väčšiemu a vážnejšiemu záväzku. Presadzovať veľký program Otvorenej samosprávy, ktorý samosprávy totálne otvorí.

To, čo pred desiatimi rokmi začalo, sa môže v najbližších mesiacoch zavŕšiť. Kľúč majú v rukách voliči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ocenený psychológ o Rómoch: Ak sú v partii, je tam bašavel a robia

Keď má človek motyku v ruke, pomáha mu to vymotať sa z ťažkostí, hovorí psychológ Štefan Straka, ktorý učí Rómov ekologickému záhradníčeniu.

DOMOV

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Ján Vrbenský hovorí, že za holé časti môžu kalamity.

KOMENTÁRE

Už opäť Air Kiska

Kiskov portrét zaujíma v obrazárni nepriateľov Fica (Smeru a SNS) stále popredné miesto.


Už ste čítali?