Pred desiatimi rokmi začalo otváranie Slovenska

Autor: Jozef Mečiar | 28.10.2014 o 7:39 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  879x

Pred desiatimi rokmi, 28. októbra 2004, sa v malom okresnom meste pokúsilo pár občanov presadiť niečo, čo je dnes súčasťou našej legislatívy a jednou z najdôležitejších reforiem. Aj malé mesto môže urobiť veľkú vec a inšpirovať ostatných.

Pár občanov v malom meste Šaľa vtedy predložilo mestskému zastupiteľstvu návrh na automatizované zverejňovanie informácií. V návrhu išlo o to, aby mesto automaticky dávalo na svoju web stránku dôležité informácie, najmä o hospodárení mesta. Automaticky mali byť zverejňované, okrem iného:

  • informácie o služobných cestách zamestnancov mestského úradu a volených predstaviteľov mesta vrátane nákladov na služobnú cestu a jej cieľ
  • všetky zmluvy, ktoré uzavrelo mesto a mestom zriadené subjekty s inými subjektmi
  • všetky účtovné doklady mesta a mestských podnikateľských subjektov
  • všetky informácie, o ktoré bolo požiadané na základe zákona č. 211/2000 (infozákon).

Reakcia na tento návrh bola zo strany vtedajšieho vedenia mesta a poslancov odmietavá a poslanci zmietli zo stola všetky podstatné požiadavky, ktoré by reálne mesto otvorili. Až na jednu výnimku.

Pravdepodobne omylom schválili, že na webe budú zverejňované informácie, o ktoré niekto požiada na základe zákona č. 211/2000. Schválili, čo sa im asi zdalo byť neškodné. Bingo. Od toho momentu mohli občania cez infozákon, napríklad, každý mesiac žiadať zoznam faktúr. A aj to robili. Zoznam faktúr sa tak ocitol na webe. Nebolo to automatické zverejňovanie, ale bolo to prvý krát v histórii Slovenska, keď sa na webe ocitol zoznam výdavkov mesta. Komu, koľko, za čo. Pred desiatimi rokmi bol urobený prvý krok k otvorenosti celej verejnej správy.

Po komunálnych voľbách v decembri 2006 nové vedenie mesta otvorilo mesto tak, ako ani dnes nie sú otvorené mnohé samosprávy. Dôkazom bolo aj viacero ocenení vrátane dvoch víťazstiev v ankete o najtransparentnejšie mesto (roky 2010, 2012).

Počas vlády Ivety Radičovej došlo v otvorenosti k zásadným zmenám po prijatí zákonov, ktoré mestá a štátne orgány donútili zverejňovať zmluvy, objednávky a faktúry priamo na svojich weboch. To, čo v roku 2004 presadzovalo pár občanov, presadila vláda do legislatívy.

Je príjemné vidieť, ako sa dnes mestá, obce ale aj štátna správa postupne otvárajú. Je správne, že aj v týchto komunálnych voľbách sa mnohí kandidáti hlásia k otvorenej samospráve a prihlásili sa k iniciatíve Správni kandidáti, ktorej autormi sú viaceré mimovládne organizácie.

Teší ma, že politické hnutie NOVA sa ako celok zaviazalo k ešte väčšiemu a vážnejšiemu záväzku. Presadzovať veľký program Otvorenej samosprávy, ktorý samosprávy totálne otvorí.

To, čo pred desiatimi rokmi začalo, sa môže v najbližších mesiacoch zavŕšiť. Kľúč majú v rukách voliči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Zomrel Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice

Národný umelec sa zomrel vo veku 90 rokov.

KULTÚRA

Folklór bol preňho živým organizmom. Nosáľ mal jedinečný talent

Mal veľmi jasnú víziu toho, čo chce urobiť.

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral.


Už ste čítali?